skip navigation

Stomp Rules

One Hour Thirty Min Game times for Round Robin NO Time Limit for Playoff Games 
Tie Breakers will go as follows 
  • Total Runs For And Against 
  • Head to Head
  • Coin Toss (best of 3)
Coin Flip in Round Robin to determine home and away, Higher seed will be home in Playoffs.
There is no Protests all Umpire Decisions are Final
No Player Shall Play on a open and a intermediate Roster if caught team will for forfeit game.
All other Softball Alberta Rules Apply
 
Please Pick up your Package of scoresheets and line up cards before your first game at the Beer Gardens 
Both teams please turn in your scores to the beer gardens after each game 
 
Enjoy the Weekend 
We at CISA thank you for your participation.  

ABOUT

CISA is proud to bring back the 6th Annual Stampede Stomp this year with the dates set for May 24-26th 2019. We hope to fill the tournament this year with a maximum of 18 teams. With lots of expressed interest and some confirmed teams already, it looks to be a great weekend.  We are proud to make sure this tournament goes ahead even if the rain hits, which we have all seen a time or two before.

Accomodation

Camping on site is available on a first come, first served basis. $20 per unit/night.

A hotel discount has been arranged through the Best Western Plus Port O' Call Hotel. The hotel is 600m away from the park and is offering the following:

Superior Queen Rooms $119.99 plus tax based single / double occupancy (kids under 17 staying with parents free)
Guests are welcome to call our toll free reservations line at 1-800-661-1161 or reservations@bwportocallhotel.com
Please be sure to quote the team name “Stampede Stomp Tournament”

Group release date: April 28th 2019
Should anyone book outside of the release date they will be quoted the Best Available Rate at that time.

Public Entry

Please note that due to our liquor license, this is a private event for registered teams and invited guests only


REGISTRATION DEADLINE

Open now until it's full

ENTRY FEE

$550/team
 
Prize money is $2000* for the winners of each division

 

*Based on 8 team entry in 2 divisions

FORMAT

Round robin followed by playoffs.

For More Information:

Brent Zorn
stampedestomp@calgaryfastpitch.com
(403) 875-8890


THIS EVENT IS SANCTIONED BY

Past Champions

2018
Mens Open Irma Tigers
Mens Intermediate Calgary A's
2017
Mens Open Irma Tigers
Mens Intermediate Calgary Brewers
2016
Mens Open Lloydminster Dodgers
Mens Intermediate Calgary A's
2015
Mens Open New Zealand Black Sox
Mens Intermediate Irma Tigers
2014
Mens Open New Zealand Black Sox
Mens Intermediate Irma Tigers

Stampede Stomp

May 24-26 2019

OPEN TEAMS

Calgary Sox
Irma Tigers
Calahoo Chiefs
GP Masters
GP Pirates
 
Scheduling still will change

Stampede City Stomp Open Schedule

Team Score Team Score Diamond
Friday May 24th
7:30 Calgary Sox Calahoo Chiefs B
Saturday May 25th
8:30 AM GP Pirates GP Masters A
10:00 AM Calgary Sox GP Masters A
10:00 AM GP Pirates Irma Tigers C
1:15 PM Calgary Sox Irma Tigers B
3:00 PM Irma Tigers GP Masters B
3:00 PM Calahoo Chiefs GP Pirates C
7:45 PM Calgary Sox GP Pirates B
7:45 PM Calahoo Chiefs GP Masters C
Sunday May 26th
10:00 AM Calahoo Chiefs Irma Tigers A
12:00 PM (Game 1) Seed 4 Seed 1 A
2:30 PM (Game 2) Seed 3 Seed 2 A
4:30 PM (Final) Winner Game 2 Winner Game 1 A

INTERMEDIATE TEAMS

Calgary A’s
Saskatoon Padres
Calgary Brewers
Edgerton Eagles
Triple M Chiefs
Lac La Biche Lumberjacks
Bow River Bandits
Saskatoon Selects
Albert Royals
Bonnyville Braves
Clear Prairie
Irma Jr Tigers
 
Scheduling still may change

Stampede City Stomp Intermediate Schedule

Team Score Team Score Diamond
Friday May 24th
6:15 PM Calgary Brewers Triple M Chiefs A
7:45 PM Albert Royals Calgary A’s A
7:45 PM Bow River Bandits Lac La Biche Lumberjacks C
Saturday May 25th
8:30 AM Saskatoon Selects Bonnyville Braves B
8:30 AM Clear Prairie Edgerton Eagles C
10:00 AM Saskatoon Padres Irma Jr Tigers B
11:45 AM Calgary Brewers Lac La Biche Lumberjacks A
11:45 AM Triple M Chiefs Bonnyville Braves B
11:45 AM Calgary A’s Edgerton Eagles C
1:15 PM Clear Prairie Irma Jr Tigers A
1:15 PM Bow River Bandits Saskatoon Padres C
3:00 PM Albert Royals Saskatoon Selects A
4:30 PM Calgary A’s Clear Prairie A
4:30 PM Calgary Brewers Bonnyville Braves B
4:30 PM Lac La Biche Lumberjacks Irma Jr Tigers C
6:15 PM Triple M Chiefs Saskatoon Padres A
6:15 PM Saskatoon Selects Edgerton Eagles B
6:15 PM Albert Royals Bow River Bandits C
7:45 PM (Game 1) Seed 9 Seed 8 A
Sunday May 26th
8:00 AM (Game 2) Seed 12 Seed 5 A
8:00 AM (Game 3) Seed 10 Seed 7 B
8:00 AM (Game 4) Seed 11 Seed 6 C
10:00 AM (Game 5) Winner Game 1 Seed 1 B
10:00 AM (Game 6) Winner Game 3 Seed 2 C
12:00 PM (Game 7) Winner Game 2 Seed 4 B
12:00 PM (Game 8) Winner Game 4 Seed 3 C
2:30 PM (Game 9) Winner Game 5 Winner Game 7 B
2:30 PM (Game 10) Winner Game 6 Winner Game 8 C
4:30 PM (Final) Winner Game 9 Winner Game 10 B